Rūpnīca LODE

Uzņēmums "LODE" ir vadošais keramisko būvmateriālu ražotājs Baltijā. Šobrīd LODEi ir divas ražotnes, kas aprīkotas ar mūsdienīgām tehnoloģijām, lai nodrošinātu kvalitatīvu keramisko materiālu - ķieģeļu, apdares elementu, bruģa un celtniecības bloku KERATERM ražošanu. LODEs rūpnīca Priekuļu novada Liepā ir senākā no ražotnēm, kas darbojas no 1958. gada. Sākotnēji rūpnīcu cēla, lai ražotu drenu caurules. Tās tika ražotas no 1963. līdz 1980. gadam, bet jau 1968. gadā tika uzsākta arī māla ķieģeļu ražošana, kas aizvien turpinās. Savu produkciju LODE realizē tepat Latvijā, kā arī eksportē uz Lietuvu, Igauniju, Poliju, Krieviju u.c. valstīm.

Vēsture

2013. gads vadošais keramisko būvmateriālu ražotājs Baltijā - "LODE" svin 50 gadu jubileju! Tam par godu līdzās LODEs ražotnei Priekuļu novada Liepā tiek iestādīta liepu aleja ar 50 liepām.

2010. gadā LODE sāka ražot dzelteno ķieģeli. Uzstāda jaunu „Lingl” ķieģeļa griezēju un fāzīšu izveidošanas agregātu, lai nodrošinātu ķieģeļiem elegantu un precīzu noformējumu no visām 4 pusēm. Ānes ražotnē plāno uzsākt akustiskā bloka ražošanu ar skaņas slāpējošām sienām un ugunsmūra garantijām.

2007. gadā Liepas ražotnē, kur tiek ražoti ķieģeļi, norit rekonstrukcijas darbi un tiek uzstādīta jauna žāvēšanas iekārta un tuneļkrāsns, kas nodrošina pilnībā automatizētu tehnoloģisko ražošanas procesu. Ānes ražotnē, kur šobrīd ražo celtniecības blokus KERATERM uzstādīta jauna žāvēšanas iekārta un tuneļkrāsns, tādā veidā celtniecības bloku ražošana norit pilnīgi automatizēti. 

2006. gadā Kalnciema ražotnē tiek uzsākta celtniecības bloku KERATERM ražošana. Piesaistīti ES struktūrfondi uzņēmumu infrastruktūras modernizācijai, tiek ņemts vērienīgs finansu aizņēmums Ānes un Liepas ražotņu modernizācijai.

2004. gadā iegādājas Ānes ražotni. Gadu vēlāk, reorganizācijas rezultātā AS LODE izveidoja četrus meitas uzņēmumus – SIA „Lodes ķieģelis”, SIA „Līvānu ķieģelis”, SIA „Kalnciema ķieģelis” un SIA „Latvijas māli”.

2003. gadā 5. cehu ar mērķi pirmoreiz Baltijā uzsākt keramikas bruģakmens ražošanu. Liepas ražotnē atklāj augsta līmeņa pētniecības laboratoriju. 

2002. gadā darbu uzsāk Mārketinga un pārdošanas birojs Rīgā, Brīvības ielā 155. Iegādājas 100% Līvānu ražotnes kapitāla daļas.

2000. gadā Liepas ražotnē tiek uzsākta ķieģeļu apdedzināšana ar gāzi (līdz tam - ar mazutu). 

1999. gadā sekmīgi pabeigta AS „LODE” privatizācija. Saražots pirmais miljons gaišo apdares ķieģeļu ar kantējuma fāzītēm.

1998. gadā AS „LODE" iegādājas Kalnciema ražotnes kontrolpaketi, īsteno tehnoloģisko rekonstrukciju un optimizāciju. Pārdoti 23,4 milj. ķieģeļu. 

1996. gadā tiek uzsākta uzņēmuma privatizācija. Akcijas iegādājas vairāk kā 500 investoru. Lodes ķieģeļi tiek eksportēti uz Krieviju prestižiem objektiem: Kazaņas dievmātes pareizticīgo katedrāli, Maskavas metro stacijām Borodino un Kropotkinskaja, Maskavas kremļa un Caricina muižas kompleksa rekonstrukcijai. Lodes kārniņi tiek izmantoti Ģedimina pils jumtam Viļņā, Melngalvju namam Rīgā, Ventspils pilij u.c. vēsturiski nozīmīgiem objektiem. Pārdoti 18,9 milj. ķieģeļu. 

1995. gadā eksports uz Poliju pārsniedza 10 milj. ķieģeļu, šādi rezultāti uzņēmumam LODE ļāva apsteigt gan Vācijas, gan Holandes eksportētājus. 

1991. gadā grūts periods LODEs vēsturē. Uz laiku aptur visas 11 līnijas. Strādājošo skaits samazināts no 1360 līdz 210 darbiniekiem. Kad darbs atsākts, pieprasījums un ražošanas apjomi veicināja eksportu uz Poliju un Somiju.

1987. gadā uzsāk ražot kārniņus, izmantojot Itālijas firmas "Unimorando" ražoto iekārtu. Sociālistiskajā sacensībā starp būvmateriālu uzņēmumiem LODE iegūst 1. vietu republikā.

1986. gadā 4. cehā nodots ekspluatācijā firmas „KELLER” ražoto gatavās produkcijas nokraušanas un paletēšanas automāts.

985. gadā nodod ekspluatācijā 4. ķieģeļu cehu. LODEs īpašumā ir modernākā līnija visā PSRS teritorijā un kalpo kā zinātniski pētnieciskais ražošanas projekts rietumu tehnoloģiju pārņemšanā.

1979. gadā īstenota krāšņu modernizācija, kas ļāva ievērojami uzlabot produkcijas kvalitāti. 

1975. gads notiek vērienīga LODEs rūpnīcas paplašināšana. Uzbūvē 3. cehu, uzstāda mālu pārstrādes iekārtas, nodrošināta dolomītmiltu un kvarca smilšu ieguve. 

1971. gadā LODi apbalvo ar PSRS Tirdzniecības palātas diplomu par piedalīšanos vissavienības izstādē.

1969. gadā turpinās rūpnīcas paplašināšanās. 2.cehā tiek uzstādītas 5 tuneļkrāsnis ar kopējo jaudu 50 milj. ķieģeļu gadā.

1967. gadā pieprasījums pēc LODEs produkcijas auga un pirmo reizi tiek uzsākts eksports uz Somiju un Zviedriju.

1963. gadā ekspluatācijā nodod 1.cehu, uzstāda 4 tuneļkrāsnis ar kopējo jaudu 40 milj. ķieģeļu gadā. Pēc gada uzsāk ķieģeļu ražošanu. 

Pēc Liepas mālu atradnes ģeoloģiskās izpētes 1957. gadā. 1958 Latvijas PSR Ministru Padome pieņem lēmumu par LODEs drenu cauruļu rūpnīcas projektēšanu un celtniecību, ar jaudu 50 milj. drenu cauruļu gadā.